Hidrolik Silindirler

Hidrolik Silindirler hidrolik devrede hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye çeviren, doğrusal hareket ve kuvvet elde ettiğimiz devre elemanlarıdır.

Hidrolik silindirler piyasada değişik tip ve ölçülerde kullanılmaktadır. Tek etkili, çift etkili, tandem, teleskobik gibi çeşitli hidrolik silindirler kullanım amacına göre değişik uygulamalarda kullanılır.

Piyasada en çok karşımıza çıkan hidrolik silindir tipi çift etkili tek milli silindirlerdir.  Piyasada hidrolik silindire piston ve benzeri birçok farklı isimlendirme kullanılmasına karşın Akışkan gücü terminolojisinde Hidrolik Silindir adı kullanılmaktadır.

Hidrolik Silindirler hidrolik devrede hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye çeviren, doğrusal hareket ve kuvvet elde ettiğimiz devre elemanlarıdır. Hidrolik silindirler piyasada değişik tip ve ölçülerde kullanılmaktadır. Tek etkili, çift etkili, tandem, teleskobik gibi çeşitli hidrolik silindirler kullanım amacına göre değişik uygulamalarda kullanılır. Piyasada en çok karşımıza çıkan hidrolik silindir tipi çift etkili tek milli silindirlerdir. Şekil 1 de ki resimde buna örnek teşkil edecek bir silindir gözükmektedir. Piyasada hidrolik silindire piston ve benzeri birçok farklı isimlendirme kullanılmasına karşın Akışkan gücü terminolojisinde Hidrolik Silindir adı kullanılmaktadır

Bir hidrolik silindirin görevini yerine getirebilmesi için mutlaka içinde basınçlı yağı içerinde hapsedilmesi gerekir. Oluşacak iç ya da dış kaçaklar sonucu silindir içerinde basınç kaybı oluşup kritik bir değere ulaşması halinde bu basınç kayıplarının etkisiyle silindir görevini yapamaz hale gelebilir. Hidrolik silindirde oluşabilecek kaçakları engellemek için çeşitli bölgelerde sızdırmazlık elemanları kullanılır. Çok sayıda çeşitte malzemelerden ve çok sayıda tip de üretilen sızdırmazlık elemanlarının seçimi hidrolik silindirin konstrüksiyonuna ve çalışma koşullarına göre yapılır.

Çalışma koşulları sızdırmazlık elemanlarının seçiminde bir kriter olduğu gibi ayrıca hidrolik silindirlerin konstrüksiyonlarının da değişiklik göstermesine sebep olur.

Tek etkili çift milli hidrolik silindirlerde alan farkı sebebiyle ileri giderken yavaş aynı pompa debisiyle geri gelirken daha hızlı hareket ederler buna karşılık bu tip silindirlerde çekme kuvveti itme kuvvetinden alan oranı kadar daha düşüktür.

Comments are closed.