Hortum İmalat ve Montajı

Hidrolik hortum deyince gözünüzün önüne görmek istemedikleriniz mi geliyor? Burada maliyet nedenleriyle göz ardı edilen temel nokta, hidrolik hortum ve başlık bağlantısının bir bütün olduğu gerçeğidir. Dünyanın en iyi üreticileri, hidrolik hortum ve başlığının aynı marka olmasının, markaya özel üretilmiş hortum sıkma preslerinde öngörülen değerlerde sıkılmasının önemini biliyorlar.

Hortum başlıkları nasıl olmalı?

  • Tek başına hidrolik hortumun kalitesi bir şey ifade etmez, başlıklı hidrolik hortum hidrolik sistemlerin önemli bir parçasıdır.
  • Soymasız montaj olanağı ile kesin sızdırmazlık sağlar
  • Tel örgülü hortumlarda kullanılan tek parça başlıklar yapısıyla eşit güç dağılımı sayesinde dairesel kesitle başlar ve öyle kalır, kilitler, teli ısırır.

Esneklik ne kazandırır?

Esneklik, küçük hacimlerde hortum montajını yapanların çok iyi anlayacakları önemli bir artı değerdir. SAE standartlarından % 50 oranında daha esnek olması, hortumların kullanıcı gözünde çok farklı kılar. Kolay montajın yanında, toplam kullanılan hortum metrajında da % 47’ye varan tasarruf sağlandığı istatistiklere yansımıştır.

Darbe dayanımı nedir, nasıl ölçülür?

Hidrolik hortumlar en çok darbeli çalışmalarda problem yaratır. SAE normlarına göre darbe dayanımı ölçümü, çalışma basıncında, tel örgülü hortumlarda 200.000, spiral telli hortumlarda 500.000 kez yapılan standart testlerle gerçekleştirilir. Bu testlerin çalışma basıncının %33 üzerinde, tel örgülü hortumlar için 600.000, spiral hortumlar için 1.000.000 kez yapmaktadır.

Çevre koşullarına dayanım / aşınma

Ozona ve kötü hava şartlarına dayanım kadar, ağırlıklı olarak iş makineleri uygulamalarında hortumun metale ya da hortuma sürtünmesi sonucunda, hortumun üzerindeki kauçuk malzeme aşınır, teller görünür ve yağ kaçakları başlar. Plastik kılıf veya spiral tel takviyesi bile bu aşınmalara karşı yetersiz kalır.  Hortumları yapılan aşınma testlerinde, özel malzeme ile 25 kat aşınma dayanımını kanıtlamıştır.

Güvenlik

ISO 3457 standardına göre 50 bar ve 50 °C hidrolik yağ sıcaklığı olan bölgelerde operatör, sistemin 1 metre yakınında ise; hortum çevreden korunmalıdır.

Bu standarttan yola çıkarak 1/4”-1” aralığında 280 bara kadar, süper güçlü naylon malzemesi ile iğne deliği problemlerine çözüm sunan,hidrolik yağın fışkırmadan güvenli bir şekilde dışarı çıkışını sağlayacak kelepçeli sistemi geliştirmiştir.

Hortum iç temizliği

Hidrolik sistemlerde kirlilik zamanla sistemin en büyük sorunlarından biri haline gelmektedir. Dolayısı ile hidrolik sistemlerde kullanılan hortumların kesiminden kaynaklanan partiküllerin preslenme aşamasından önce temizlenmesi gerekir.

Test ve yıkama

Hidrolik hortumlar preslendikten sonra 400 bara kadar statik ve dinamik testler yapılabilmektedir. Test sonrası hortumun içi yağ dolaştırarak yıkanabilmektedir.